PROTEKTOR – Dom przyszłości

protektor domy pasynwe

Coraz częściej trafiamy na nowe energooszczędne i ekologiczne rozwiązania budowlane. Nie chodzi tu o „modę na bycie EKO”, ale przede wszystkim o to, by nasze nowo budowane domy pozwalały nam nie tylko cieszyć się z ich walorów estetycznych, ale również pozwalały uzyskać znaczne oszczędności w trakcie ich eksploatacji.

Dystrybutor materiałów budowlanych PROTEKTOR posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów pozwalających znacznie polepszyć parametry energetyczne Twojej inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że dom energooszczędny, a pełnowymiarowy dom pasywny – to zupełnie inne budynki.

Gdy klasycznie zaprojektowany i wybudowany dom ma zapotrzebowanie energetyczne sięgające nawet 120 kWh (m²·rok), w tym samym czasie dom pasywny to zużycie energii na średnim poziomie 15 kWh (m²·rok). Liczby są miażdżące, ale za nimi kryją się konkretne tony węgla, olej opałowy i energia elektryczna, której mieszkaniec domu pasywnego nie będzie musiał kupić. Pamiętajmy o zamówieniu dobrej jakości materiału, np. bloczki z betonu komórkowego, gdzie współczynnik przenikalności ciepła będzie poziomie U=0,23 do 0,17 W/m2K – wtedy mamy pewność, że budujemy ciepłą ścianę, która zapewni nam oszczędności i podwyższy wartość nieruchomości. Dom pasywny to znacznie więcej niż materiał, z którego jest zbudowany.

Dom pasywny w trakcie projektowania może rozczarować wielbicieli fantazyjnych form i kształtów. Taka konstrukcja musi zostać pozbawiona ryzyka wystąpienia mostków termicznych, dlatego bryła takiego domu jest prostsza i pozornie mniej ciekawa od większości projektów, którymi kuszą biura architektoniczne. Dach takiego budynku jest jedno lub dwuspadowy, a od ściany południowej takiego domu często stosuje się, duże przeszkolone elewacje. Aby zminimalizować zużycie energii trzeba również zastosować szereg rozwiązań, które występują raczej śladowo w klasycznym budownictwie.

Jednym z podstawowych rozwiązań, które posiada każdy dom pasywny są panele fotowoltaiczne (więcej poczytaj tutaj) i/lub kolektory, które bez dodatkowych instalacji biernie (pasywnie) czerpią energię potrzebną do ogrzania domu. Często stosowana jest także rekuperacja – czyli odzysk ciepła z wentylacji oraz gruntowy wymiennik ciepła. W Polskich warunkach klimatycznych przyjęło się, że warto zamontować ogrzewanie podłogowe.

Spełnienie wszystkich surowych norm, które podwyższają cenę budowy o ok. 8 do 15% pozwala nam na ubieganie się o certyfikat, który po wykonaniu serii badań potwierdzi właściwości naszej inwestycji. Wbrew pozorom dom pasywny można śmiało budować w różnych systemach – istotne jest jedynie zachowanie optymalnych parametrów ściany pozwalających zachować odpowiednią izolacyjność termiczną – szczelność oraz i jak mówiliśmy wcześniej – eliminacja mostków termicznych.

Już teraz buduj z PROTEKTOR Dom przyszłości!

2 myśli na temat “PROTEKTOR – Dom przyszłości”

  1. Podoba mi się. Sam chciałbym mieć taki dom. Fajnie że ceny materiałów cały czas spadają. Można je kupić w internecie nawet za połowę ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.