PROTEKTOR Fotowoltaika – Patrzymy w przyszłość

protektor fotowoltaika

Kiedy w 1839 r. paryski fizyk Antoine Cesar Becquerel, po raz pierwszy zaobserwował i opisał zjawisko fotowoltaiczne z pewnością nie mógł przypuszczać, że po coraz bardziej zanieczyszczonych spalaniem paliw stałych wiekach XIX i XX, człowiek zacznie przeprowadzać ogromne inwestycje w pozyskiwanie energii słonecznej wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne.

Ogniwa słoneczne wykorzystują zjawisko fizyczne fotowoltaika polegające na przemianie energii światła słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne produkowane do tego celu są zazwyczaj z krzemu, germanu czy selenu. Przez wiele lat fotowoltaika w była wykorzystywana głównie do zasilania urządzeń w miejscach, w których całkowicie niemożliwe było dostarczenie stałej ilości energii z zewnątrz. Mówimy tu zarówno o drobnych urządzeniach jak kalkulatory czy zegarki czy lampy ogrodowe aż po miejsca odizolowane jak stacje badawcze czy satelity w kosmosie, których zasilanie poprzez ogniwa słoneczne to jedyny sposób na podtrzymanie ciągłej pracy. Wydajność technologii fotowoltaika na przestrzeni lat ciągle rośnie. Począwszy od 2-4% do nawet 48% dziś w przypadku najbardziej zaawansowanych ogniw.

Fotowoltaika – chodź jej liderem są Niemcy – zdobywa obecnie ogromną popularność na całym świecie. Dla przykładu w krajach arabskich gdzie ropa się kończy, lokalni szejkowie coraz chętniej szukają alternatywy energetycznej, która zapewni im dalszą niezależność i rozwój. Na południu Maroko jeszcze w tym miesiącu otwarta zostanie pierwszy segment elektrowni opartej o ogniwa słoneczne, która docelowo w ciągu 5 lat ma zapewnić zapotrzebowanie energetyczne połowy tego kraju.

W Polsce jest jeszcze wiele pracy do wykonania w tej materii. Pomimo, że w ciągu ostatnich 40 lat ceny technologii fotowoltaika spadły 200-krotnie, wciąż istnieje w naszym kraju wiele barier zarówno finansowych jak i mentalnych, które przeszkadzają w rozwoju mocy elektrowni opartych ogniwa słoneczne. Mitem jest przeświadczenie o niskim naświetleniu naszego kraju. Dowodem jest lider technologii fotowoltaika, nasz sąsiad Niemcy ma chwili obecnej ogniwa słoneczne o łącznej mocy dorównującej potencjałem Polskim elektrowniom konwencjonalnym.

Materiały budowlane PROTEKTOR, to nie tylko twarda „budowlanka”. Patrzymy odważnie w przyszłość dlatego intensywnie pracujemy nad wdrożeniem ogólnopolskiego programu energii odnawialnej, który zapewni szerszy dostęp do technologii opartych o panele fotowoltaiczne o wysokowydajnych ogniwach.

Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki naszym rozwiązaniom fotowoltaika w Polsce nabierze należytego rozpędu – służąc nie tylko ochronie środowiska, ale przede wszystkim samym użytkownikom tej technologii i przyszłym pokoleniom.

3 myśli na temat “PROTEKTOR Fotowoltaika – Patrzymy w przyszłość”

  1. Jest to bardzo ciekawy temat, szkoda że w Polsce tak słabo propagowany… Takie systemy to nasza najbliższa przyszłość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.